Türkeli Devlet Hastanesi

sinop İl Sağlık Müdürlüğü
Türkeli Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

Güncelleme Tarihi: 09/02/2018

Sigara, doğum öncesi dönemden başlayarak, çocuk ve erişkinlikte ölüme kadar götüren 50’nin üzerinde sağlık sorununa yol açmaktadır.

Tütün kontrolünde temel amaç, tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere onlarca hastalığın yarattığı sağlık, sosyal ve ekonomik zararların önüne geçilmesini sağlamaktır.

Günümüzde %80’i gelişmekte olan ülkelerde olmak üzere, dünyada 1,3 milyar kişi ülkemizde ise 15 milyon kişi sigara içmektedir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 100.000 kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir.

Sigara, içenleri olduğu kadar çevresindeki kişileri de etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre, 700 milyon çocuk yani dünyadaki çocukların yarısı sigara dumanına maruz kalmaktadır. Her yıl dünyada 600 binin üzerinde kişi sigara dumanına maruz kalmanın sonucunda ölmektedir. Toplumu "pasif sigara dumanının" zararlarından korumak önemli bir halk sağlığı konusudur.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı Ulusal Tütün Kontrol Programı 2015-2018 Eylem Planındaki amaçlardan biride sigarayı bırakmanın yaygınlaştırılması, tütün bağımlılığı tedavisinde ve tekrar başlamayı önlemede başarı yüzdesinin yükseltilmesidir.

Sigara içen bireylerin "9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü" fırsat bilim sağlığa atılan bir adım olarak kabul etmeleri, toplumun sigaranın zararlarından korunması için önemli bir adım olacaktır.

Sağlık Bakanlığı sigara ile mücadelede önemli adımlar atmaktadır. Sigarayı Bırakma Danışma Hattı Alo 171 sayesinde 37.430 kişi sigara bırakma destek programına katılmıştır.

DESTEK PROGRAMINA NASIL KATILABİLİRİM?

Sigarayı  bırakmaya karar verdiyseniz buraya tıklayarak bir bırakma tarihi belirleyebilir ve sigara bırakma yolculuğuna başlayabilirsiniz.

Dilerseniz, telefonunuzdan 171’i tuşlayarak ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nı arayabilir, 182’yi tuşlayarak Merkezi Hastane Randevu Sistemi’nden randevu talep edebilirsiniz.

Danışma hattına gelen çağrılar, sigara bırakma konusunda eğitim almış operatör aracılığı ile 7/24 saat hizmet verecek şekilde karşılanmaktadır. Ayrıca, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını arayarak sigarayı bırakmaya karar vermiş danışanlara, sigara bırakma planı çerçevesinde belli aralıklarla geri dönüş aramaları yapılarak kişinin takibinin yapılması sağlamaktadır.